شهرداری گوجان

معرفی شهر گوجان

گوجان یکی از شهرهای استان چهار محال و بختیاری است. گوجان مرکز میزدج علیا یکی از شهرهای بخش مرکزی شهرستان فارسان، استان چهارمحال و بختیاری ایران است.

این شهر در ۳۴ کیلومتری شهرکرد و متصل به شهر فارسان است. گوجان در سال ۱۳۹۱ با مصوبهٔ هیئت دولت، از روستا به شهر ارتقا یافت.

نامگذاری

در مورد وجه تسمیه شهر با توجه به اینکه این شهر در کنار ارتفاعات کوه جان شکل گرفته‌است لذا شهر کوه جان نامگذاری گردیده‌است همچنین آثاری همچون گورستان مربوط به دوره صفویه تا قاجاریه که در شهر وجود دارد وجز آثار ملی به ثبت رسیده ایران می‌باشد قدمت این شهر را نشان می‌دهد.

موقعیت جغرافیایی

شهر گوجان در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۳۲ دقیقه و ۴۴/۴۶ ثانیه شرقی و عرض ۳۲ درجه و ۱۴دقیقه و۳۴/۴۳ ثانیه شمالی و در ارتفاع ۲۰۴۰ متر از سطح دریا واقع گردیده‌است.

این شهر در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی روستای فیل آباد ۱۳ کیلومتری شهر باباحیدر، متصل به مرکز شهرستان (شهر فارسان) ۳۶ کیلومتری جنوب غربی مرکز استان (شهر شهرکرد) به صورت متراکم و در موقعیت دشتی شکل گرفته‌است ودارای چشمه‌های بسیار زیاد و تأمین‌کننده بیشتر آب منطقه تاریخی تفریحی پیرغار می‌باشد.

آب و هوا

شهرستان فارسان و به تبع آن شهرگوجان دارای اقلیم مرطوب و معتدل با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد است. میانگین سالانه دمای هوا در گوجان ۱۱/۵ درجه سانتیگراد می‌باشد. در طول ۳۰ سال گذشته حداقل مطلق دما و حداکثر مطلق دمای ثبت شده در فارسان به ترتیب ۳۲ درجه زیر صفر ۴۲ درجه بالای صفر می‌باشد میزان رطوبت متوسط تا بالا است، میزان بارش در فصولی که کشت صورت می‌گیرد به جز ماه‌های اردیبهشت و فروردین تقریباً به صفر نزدیک است. سردترین ماه و گرمترین آن به ترتیب دی و مرداد می‌باشد.

مردم‌شناسی

جمعیت

بر اساس آمار سال ۱۳۹۵، جمعیت گوجان بیش از ۶۰۰۰ نفر بوده‌است.

زبان

مردم شهر گوجان از قوم بختیاری هفت لنگ هستند و به زبان لری گویش بختیاری صحبت می‌کنند. بنای اصلی این شهر را بابادی‌ها یکی از طوایف بزرگ ابل بختیاری بنا نهادند و پس از از آن تعدادی از مردم طابفه گمار به این منطقه آمدند و بعلت پذیرش و خوی مهمان نوازی این شهر منطقه ای ایده‌آل برای مهاجرت و سکنه مهاجران شده ست.

قدمت

در این شهر آرامستانی به قدمت بیش از ۷۰۰ سال وجود دارد و جزء آثار ملی به ثبت رسیده‌است همچنین بعد از آرامستان‌های شهر هفشجان و شهر نقنه از قدیمی‌ترین آرامستان‌های استان است که البته این مجموعه بدون حفاظت و با بی برنامگی روبرو می‌باشد و برخی از سنگ قبرهای تاریخی و هنری موجود اسیب‌های شدید دیده‌اند.

غار تاریخی شهر گوجان

گردشگری

گوجان سرچشمه رودخانه یتیم و تغذیه‌کننده اب چشمه پیرغار است گوجان در دامنه کوه سالدران طبیعتی شگرف و طبیعی را به وجود آورده.

این شهر دارای مکان تفریحی از جمله:

  • پارک ساحلی لاله و قلمستان در بخش انتهای شرقی شهر در شهر فارسان در وسعتی بزرگ قرار دارد.
  • چشمه دره گوجان در قسمت غربی شهر که دارای چشمه چهار فصل و درختان و پوشش گیاهی دلپذیر است که همه روزه خصوصاً روزهای تعطیل میزبان عده زیادی از مردم شهر می‌باشد.
  • کوه‌های بسیار زیاد در قسمت غرب گوجان دارای حیوانات درنده نیز می‌باشند، کوه‌هایی از جمله پازن پیر و کندکوه و…
  • دشت‌ها و صحراهای بسیار زیبا و آب و هوایی دلپذیر در قسمت شمالی شهر به نام‌های زنبر و گچ و…
  • پشچغا در بیرون شهر از طرف غرب مکانی سبز و در گذرگاه رو خانه یتیم قرار دارد.
  • غار آقا سید عیسی (این غار قدمتی دیرینه دارد و به زمان غار نشینی بر می‌گردد؛ و مردم محلی بخاطر اینکه شخصی بنام عیسی (با زورگویی) دنبال گرفتن داریی‌های آنها بود از دست مردم فرار کرده و به سمت این غار متواری شده) که در شمالی‌ترین قسمت شهر است در فصل بهار یکی از زیبا و دیدنی‌ترین مکان‌های استان است، این غار یکی از مناطق تاریخی این شهر است که دارای غاری طولانی که هیچ غار نوردی به انتهای ان نرسیده‌است و با احداث سد گوجان در این مکان یکی از توریستی‌ترین مناطق استان خواهد شد.
  • گوجان همچنین دارای یک حمام بسیار قدیمی که متعلق به زمان قبل از قاجار می‌باشد که شهرداری قصددارد که این حمام موزه مردم‌شناسی شود.
  • مقبره امامزاده سید ابراهیم گوجان و تپه نور الشهدا نیز در این شهر قرار دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا